top of page

16. INOWROCŁAWSKI KONKURS MODELARSKI
Memoriał Benedykta Kempskiego
Memoriał Piotra Stempowskiego

pod patronatem
Prezydenta Miasta Inowrocławia Pana Ryszarda Brejzy

Starosty Inowrocławskiego Pani Wiesławy Pawłowskiej

22 - 23 czerwca 2024

16ikm-plakat_pl.jpg

IV. Memoriał Benedykta Kempskiego

Benedykt Kempski urodził się w styczniu 1938 roku w miejscowości Balczewo (koło Inowrocławia). Znajdujące się w pobliżu lotnisko sportowe i wojskowe w Latkowie, jak sam często wspominał, rozbudziły u niego pasję do latania. Już jako kilkuletni chłopak " projektował " i budował z drewna modele latające, które z różnym skutkiem wykonywały krótkie "loty". Jednak jego największą pasją pozostały skoki spadochronowe, W roku 1956 rozpoczął szkolenie spadochronowe, a następnie szybowcowe i samolotowe w Aeroklubie Kujawskim. Przed powołaniem do czynnej służby wojskowej miał na koncie już przeszło 300 skoków. Służbę pełnił w 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej, jednak po skomplikowanym złamaniu podczas kolejnego skoku został przeniesiony do spadochroniarni na wojskowe lotnisko Latkowo k. Inowrocławia. W tej jednostce zaczął swoją karierę zawodową ( przez kilka lat był instruktorem również w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Leżnicy k. Łęczycy, szkoląc m. in. pilotów z Libii) wykonywał skoki spadochronowe ze wszystkich typów śmigłowców wykorzystywanych w lotnictwie polskim ( w tym z Mi-6 i jako pierwszy w Polsce z Mi- 24 w roku 1979). Karierę zawodową zakończył po 35 latach służby uzyskując klasę mistrzowską instruktora spadochronowego i złotą odznakę spadochronową z trzema diamentami. Pasja do lotnictwa znalazła swoje odbicie w modelarstwie - wykonał około 20 modeli redukcyjnych z drewna lipowego i balsy . Na początku lat 60-tych rozpoczął działalność publicystyczną. Przez blisko cztery dekady opracował dla miesięcznika "Modelarz " ponad 100 planów samolotów, szybowców i śmigłowców (w tym serię " Śmigłowce Lotnictwa Polskiego"). Publikował również w wydawnictwie MON, opracowując dla serii " Typy Broni i Uzbrojenia " przeszło dwadzieścia pozycji o tematyce lotniczej.

Po jego śmierci ( w sierpniu 2008 roku) przedstawiciele środowiska modelarskiego Inowrocławia zwrócili się do żony p. Benedykta z prośbą o wyrażenie zgody na ustalenie patronatu Jego imienia nad konkursem modelarskim. Tradycja ta zapoczątkowana została w kwietniu 2009 roku na III Inowrocławskim Konkursie Modelarskim.

Nagrody fundowane są i wręczane przez syna Piotra i jego żonę Mariolę, decyzja o przyznaniu statuetki jest osobistą decyzją fundatorów bez wpływu sędziów.

[Piotr Kempski]
 

bottom of page